Hakkında

KALP VE DAMAR CERRAHİSİ ANABİLİM DALI

TARİHÇE

Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği , İlk olarak Cebeci Kampüsü’nde 1966 yılında Göğüs ve Kalp –Damar Cerrahisi olarak  Prof.Dr.Galip Urak Başkanlığında faaliyetlerine başlamıştır.İlk başarılı koroner bypass operasyonu 15.11.1983 tarihinde Doç.Dr.Hakkı Akalın başkanlığında Op.Dr.Kemalettin Uçanok ve Dr.Adnan Uysalel  tarafından gerçekleştirilmiştir. 13 Mart 1985 tarihinde ise ayrı bir bölüm olarak İbn-i Sina Hastanesi giriş kat C Blokta hizmet vermeye başlamış ve 19.12.1986 tarihinde Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı’ndan ayrılarak ayrı bir Bilim Dalı olarak  Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı İbn-i Sina Hastanesi’nde 25 yatak ve 1 ameliyathane ile  faaliyetlerini sürdürmeye devam etmiştir. 1987 yılında 03 kat D Blokta her türlü teknik donanıma sahip 11 yataklı yoğun bakım ünitesi ve  2. ameliyathane hizmete girmiştir. Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı bu yıllarda , Doç.Dr.Hakkı Akalın başkanlığında Dr.Ümit Özyurda, Dr.Kemalettin Uçanok,   Dr.Adnan Uysalel , Dr.Tümer Çorapçıoğlu, Dr.Bülent Kaya eşliğinde ve  toplam 5 hemşire ile hizmet vermiştir. Bilim dalı olarak çalışan  kalp damar cerrahisi Türkiye’de ilk kez YÖK tarafından Anabilim Dalı olma özelliğini kazanmıştır. Türkiye’de ilk yapay kalp nakli Prof.Dr.Hakkı Akalın ve ekibi tarafından Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastane’sinde 27.02.1988 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Bu vaka dünyadaki 92.yapay kalp nakli olarak tarihteki yerini almıştır. Geniş ventrikül anevrizması ve ileri derecede arteriosklerotik koroner hastalığı olan 30 yaşındaki erkek hastaya kalp nakline köprü amacıyla Symbion Jarvik -7 implante edilmiştir. Aynı ekip 24.05.1988 tarihinde Dünyada 97. ve Türkiye’de ilk ventriküler dolaşım destek sistem implantasyonunu (Biventriküler Asist Device) gerçekleştirilmiştir. 28.09.1989 tarihinde sol ventriküler destek sistemi (LVAD) yine Dünyada 52. ve Türkiye’de ilk olarak uygulanmıştır. 19.10.1990’da Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı’nda ilk olarak “Ortotopik Kalp Nakli” Türkiye’de 6.olarak gerçekleştirilmiştir. Tüm Çalışmalar ve sonuçları nedeniyle ekip “Ankara Tabip Odası Sağlık Başarı Ödülü’nü almıştır. 1996 yılında Ankara Üniversitesi Kalp Merkezi binasının açılmasıyla birlikte Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı bu binada faaliyetlerine başlamıştır.

GENEL TANITIM

Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalımız Cebeci Kampüsü dışında Kalp Merkezi’nde 9 Profesör doktor , 3 Doçent doktor , 14 asistan  , 36 servis ve yoğun bakım hemşiresi ,6 ameliyathane hemşiresi ,   1 poliklinik hemşiresi ,1 kan alma hemşiresi  ve laborantı ,1 ekokardiyografi  hemşiresi , 1 teknisyen,  7 personel , 5 perfüzyonist , 2 sekreter ve
2 memur ile  hizmet vermektedir.

Anabilim Dalımızda 64’ü servis (l6 tek yatak, 24 çift yataklı oda) , 20’si yoğun bakım yatağı (15 tanesi III Basamak , 4 izolasyon ve 1 transplantasyon )   olmak üzere toplam 85 yatak mevcuttur.

Anabilim Dalımızda 4 ameliyathane bulunmaktadır. Aylık ortalama açık kalp ameliyatı sayısı 100 civarındadır. Senelik sayı 1200 açık kalp ameliyatını bulmaktadır. Bunun yanında aorta cerrahisi (acil ve elektif) ve periferik vasküler cerrahi ameliyatları yapılmaktadır. Her türlü erişkin açık kalp cerrahisi (koroner, kalp kapağı, transplantasyon, v.b.) ve pediatrik kalp cerrahisi ameliyatları yapılmaktadır.

 Ayrıca Anabilim Dalımızda kadavralardan alınan Aort ve pulmoner kapakların homogreft olarak hazırlanıp dondurularak saklanması işleminin yapıldığı 1 adet Homogreft laboratuarı mevcuttur.